MACBOOK PRO 14 CALI (2023)

Apple MacBook Pro 14 cali (2023) – opinieMACBOOK PRO 14 CALI (2023)

Nowy MacBook Pro to najszybszy na świecie 14-calowy laptop z układami Apple M2 Pro i M2 Max. Epicki czas pracy na baterii czyni go niemal idealnym dla kreatywnych profesjonalistów

14-calowy MacBook Pro 2023 (w cenie od 6 799 zł) to najszybszy laptop, jaki można zabrać ze sobą w dowolne miejsce – a do tego wyróżnia się żywotnością baterii. A z naszych obszernych testów wynika, że jest to absolutna bestia dla kreatywnych profesjonalistów.

Tak, masz tu wszystko, co uwielbialiśmy w 14-calowym modelu MacBook Pro 2021, w tym olśniewający wyświetlacz mini-LED, bogaty wybór portów i ostrą kamerę 1080p. Ale tak naprawdę chodzi o nowe układy M2 Pro i M2 Max. Nowy M2 Pro obiecuje 20% szybszą wydajność CPU i 30% szybszą wydajność GPU niż M1 Pro. Jeśli masz środki, M2 Max oferuje 38-rdzeniowy procesor graficzny.

Konstrukcja jest identyczna jak w poprzednim 14-calowym MacBooku Pro, ale są też inne warte uwagi ulepszenia, w tym szybsze połączenie Wi-Fi 6E i wzmocniony port HDMI, który może obsługiwać monitory o rozdzielczości do 8K.

Macbook PRO 14 cali (2023) data premiery i cena

14-calowy MacBook Pro trafi do sprzedaży 24 stycznia, a jego cena zaczyna się od 6 799 zł. Za tę cenę otrzymujemy 10-rdzeniowy procesor M2 Pro, 16-rdzeniowy procesor graficzny, 16 GB zunifikowanej pamięci i 512 GB pamięci masowej SSD.

Macbook PRO 14 cali (2023) design

14-calowy MacBook Pro wygląda tak samo jak jego poprzednik, ale to całkiem dobra cecha. Otrzymujesz tę samą super solidną, kwadratową obudowę z aluminium, dostępną w kolorze srebrnym i Space Gray. Chciałbym, aby Apple oferowało więcej opcji kolorystycznych, takich jak Midnight Blue w MacBooku Air M2. Dlaczego nie może laptop, który jest wystarczająco potężny, aby uruchomić rakiety również mieć stronę zabawy?

Nadal doceniam małe rzeczy w tym laptopie, takie jak łatwość otwierania jedną ręką (dzięki rowkowanej przedniej wardze), łatwy przycisk Touch ID do szybkiego logowania i elegancko wyrzeźbiony napis „MacBook Pro” na spodzie urządzenia.

Mierząc 12,31 x 8,71 x 0,61 cala i ważąc 1,40 kg, 14-calowy MacBook Pro jest nieco ciężki jak na 14-calowy laptop.

Moim jedynym prawdziwym zarzutem dotyczącym projektu jest wcięcie w górnej części wyświetlacza, które mieści kamerę 1080p. Przeszkadza ono we wspaniałym ekranie i jest nieco rozpraszające. Ale po chwili można się do niego przyzwyczaić. Nie miałbym również nic przeciwko, jeśli Apple przyciął ramki trochę więcej następnym razem wokół.

Jeszcze jedna rzecz. O ile doceniam wbudowany w klawiaturę przycisk Touch ID, o tyle chciałbym, aby Apple dodał do MacBooka Pro czujnik Face ID. Wiele laptopów z Windowsem pozwala się zalogować, patrząc tylko na przód systemu – a niektóre potrafią nawet wykryć obecność użytkownika, gdy ten podchodzi do notebooka. W przypadku tak drogiego laptopa wydaje się, że jest to dodatek nie do pogardzenia.

Macbook PRO 14 cali (2023) wyświetlacz i dźwięk

MACBOOK PRO 14 CALI

Wyświetlacz mini-LED 14-calowego MacBooka Pro jest jednym z najlepszych, jakie można znaleźć w każdym laptopie. Jest jasny, kolorowy i oferuje płynną częstotliwość odświeżania 120 Hz ProMotion. Podczas nagrywania b-rolla do naszej recenzji tak się zagubiłem w tym panelu oglądając zwiastun 3 sezonu Mandalorian, że na chwilę zapomniałem, że miałem też robić zdjęcia.

Podczas oglądania zwiastuna byłem pod wrażeniem lśniącego srebra hełmu Mandalorian, a w jednej scenie mogłem dostrzec na nim drobne kropelki wody. Tymczasem bogata złota tekstura peleryny noszonej przez Greef Karga (granego przez Carla Weathersa) naprawdę rzucała się w oczy. W ciemniejszej scenie mogłem nawet dostrzec drobne włosy na głowie Grogu.

Zgodnie z oczekiwaniami, 14-calowy panel MacBooka Pro uzyskał doskonałe wyniki w naszych testach laboratoryjnych, począwszy od jasności. Podczas oglądania treści HDR zobaczyliśmy przy użyciu naszego światłomierza aż 1 447 nitów dla 10% ekranu i 1 081 nitów dla 100% ekranu. Dla porównania, 13-calowy MacBook Pro osiąga jasność nieco poniżej 500 nitów.

Ekran 14-calowego MacBooka Pro zarejestrował 117,7% gamy kolorów sRGB i pokrywa 83,4% bardziej wymagającej przestrzeni barw DCI-P3. Dell XPS 15 uzyskał w tych dwóch testach nieco wyższe wyniki – odpowiednio 122,7% i 86,9%.

Kolory na wyświetlaczu laptopa Apple są jednak nieco dokładniejsze, gdyż uzyskał on wynik Delta-E na poziomie 0,19 (gdzie 0 oznacza ideał). XPS 15 zarejestrował 0,22.

Ten sam zwiastun brzmiał donośnie dzięki sześciogłośnikowemu systemowi dźwiękowemu MacBooka Pro 14″, w skład którego wchodzą cztery głośniki niskotonowe z redukcją siły głosu i dwa wysokotonowe. Wszystko, od monologu Manadalorianina i laserowego ognia po instrumenty dęte, brzmiało wyraźnie i czysto, nawet przy dużej głośności.

Po włączeniu aplikacji Spotify 14-calowy MacBook Pro doskonale poradził sobie z napędzającą perkusją i strzelistym wokalem w utworze „Blinding Lights” zespołu The Weekend. Gdy zaczęło się 'I Like You’, tryl w głosie Post Malone’a wypełnił dźwiękiem średniej wielkości pomieszczenie, a każdy rytm był taktowany. To zdecydowanie system do pracy i zabawy

Macbook PRO 14 cali (2023) wydajność

Jedno mogę powiedzieć na pewno. Cokolwiek rzucisz na MacBooka Pro 14 cali, ten laptop poradzi sobie z tym z łatwością, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na model M2 Pro czy wersję M2 Max. Wybierz M2 Max, jeśli potrzebujesz więcej mocy graficznej lub więcej mocy do projektów wideo.

Macbook PRO 14 cali (2023) żywotność baterii

Jak wynika z naszych testów, 14-calowy MacBook Pro M2 oferuje rewelacyjny czas pracy na baterii. W teście Tom’s Guide Battery, polegającym na ciągłym przeglądaniu stron internetowych przy jasności ekranu 150 nitów, wytrzymał epickie 14 godzin i 2 minuty. To tylko kilka minut mniej niż MacBook Pro M1, który wytrzymał 14:08.

MacBook Pro M2 Max nie wytrzymał aż tak długo, ale 12 godzin i 51 minut to nie lada gratka, gdy ma się pod maską taką moc. Dell XPS 15 wytrzymał tylko nieco ponad 10 godzin. Ale 13-calowy MacBook Pro M2 jest nadal mistrzem z ponad 18 godzinami pracy.

MACBOOK PRO 14 CALI (2023) Opinia

MACBOOK PRO

14-calowy MacBook Pro 2023 po raz kolejny wyznacza nowy standard wydajności laptopa, a to za sprawą układu M2 Pro. Zmiata on konkurencję z Windows, przynajmniej dopóki nie będziemy mogli przetestować systemów z procesorami Intel Core 13. generacji. M2 Max jest jeszcze szybszy, zwłaszcza jeśli chodzi o intensywne zadania, takie jak edycja zdjęć w Photoshopie i edycja wideo w Premiere Pro. A wydajność graficzna M2 Max to poważny postęp w porównaniu z M2 Pro.

Nawet po zwiększeniu szybkości działania 14-calowy MacBook Pro 2023 zapewnia epicki czas pracy na baterii – ponad 14 godzin. Żaden inny laptop nie oferuje takiego połączenia wydajności i wytrzymałości za te pieniądze. Port HDMI o większych możliwościach i szybsze Wi-Fi 6E to także mile widziane ulepszenia.

Related Post