Motorola Moto G Play

Motorola Moto G Play (2023)Motorola Moto G Play

Motorola Moto G Play to tani smartfon, który idzie łeb w łeb z niedawno zapowiedzianym Samsungiem Galaxy A14 5G w segmencie entry-level. Największą różnicą między nimi jest to, że Galaxy A14 obejmuje 5G, a Moto G Play nie. Na pewno jest miejsce na rynku dla urządzenia non-5G, jak Moto G Play, zwłaszcza jeśli mieszkasz gdzieś, że 5G nie jest jeszcze powszechne. Co więcej, brak w pełni funkcjonalnych smartfonów w cenie poniżej 200 dolarów oznacza, że Moto G Play jest wartą uwagi opcją dla każdego, kto ma ograniczony budżet. Mimo to, naszym aktualnym najlepszym wyborem w tym przedziale cenowym jest roczny Moto G Power, który ma podobną specyfikację do Moto G Play, ale z łatwością pokonuje go pod względem czasu pracy na baterii i ma lepszy aparat 50 MP.

Przyjemny wizualnie

To, co najbardziej podoba nam się w Moto G Play, to jego wygląd – nic nie wygląda ani nie sprawia wrażenia taniego. Gdybyś położył go obok smartfona ze średniej półki, prawdopodobnie nie byłbyś w stanie stwierdzić, który z nich kosztuje kilkaset dolarów mniej. Plastikowy materiał jest solidny i nie przyciąga odcisków palców ani zarysowań. Dostępny jest tylko w kolorze Deep Indigo, atrakcyjnym ciemnoniebieskim kolorze.

2023 Moto G Play jest stosunkowo dużym telefonem, wchodzącym w 6,58 przez 3,01 przez 0,37 cala (HWD) i 7,16 uncji, choć jest to zgodne z poprzednimi generacjami. Ma przyzwoity stosunek ekranu do ciała 86,45%. Istnieją pewne zauważalne ramki wokół krawędzi ekranu, które zawierają wcięcie aparatu selfie nad wyświetlaczem, ale nie są one zbyt natrętne.

Ekran jest dobrej wielkości przy 6,5 cala. Rozdzielczość jest raczej niska na poziomie 1600 na 720 pikseli (HD+), ale w tej cenie można się tego spodziewać. Zaskakująca jest natomiast częstotliwość odświeżania 90 Hz.

Z tyłu telefonu umieszczono trzy pionowo ustawione aparaty fotograficzne. Czytnik linii papilarnych służący do odblokowywania telefonu został wyśrodkowany w górnej połowie tylnego panelu. Przetestowaliśmy skaner rygorystycznie i stwierdziliśmy, że jest dokładny i szybki.

Biorąc obrót wokół reszty telefonu, znajdziesz 3,5 mm jack na górze. Gniazda słuchawkowe są rzadkością w tych dniach, więc użytkownicy słuchawek przewodowych powinni być zadowoleni. Przycisk zasilania i głośności są umieszczone na prawej krawędzi i znajdziesz pojedynczy głośnik i port USB-C na dolnej krawędzi. Wreszcie, na lewej krawędzi znajduje się slot na karty SIM/microSD.

Telefon posiada klasę IP52 dla łagodnej ochrony przed pyłem i odporności na lekkie zachlapania wodą. Nie oczekujemy, że urządzenie w tej cenie będzie miało w pełni wodoodporną ocenę IP.

Brak 5G, ale wystarczająco dobre LTE

Obsługa 5G to hit lub miss w telefonach, które kosztują około 1000zł. Moto G Play nie ma 5G, ale dostarczył solidną prędkość LTE i niezawodność w naszych testach, co bardzo pomaga. Być może głównym problemem stojącym przed telefonem jest to, że obsługa 5G często kosztuje tylko trochę więcej. Na przykład wspomniany Samsung Galaxy A14 kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych więcej. Każdy budżet jest inny, ale jeśli można swing dodatkowe pieniądze i żyć gdzieś z 5G zasięg, warto uaktualnić do bardziej przyszłościowego słuchawki.

Przeanalizowaliśmy wydajność LTE, jadąc do obszaru ze słabą usługą T-Mobile, uruchamiając testy prędkości i porównując wyniki z TCL 30 XE 5G z wyłączonym radiem 5G. Moto G Play osiągnęła prędkość pobierania na poziomie 2Mbps, podczas gdy TCL 30 XE był bliżej 1,5Mbps. To niewielka różnica, ale pokazuje, że będziesz w stanie korzystać z telefonu nawet w strefie słabego zasięgu. Wyniki były nieco inne, gdy udaliśmy się do obszaru o silnym zasięgu T-Mobile, gdzie Moto średnio 48Mbps w dół do TCL 30 XE’s 68Mbps.

Moto G Play obsługuje Wi-Fi 5, a nie Wi-Fi 6 lub 6E, więc prędkości będą dobre, ale niekoniecznie spektakularne. Telefon działał równie dobrze jak TCL 30 XE 5G (który również jest ograniczony do Wi-Fi 5). W tym samym pomieszczeniu co router, Moto średnio 201Mbps w dół, a TCL średnio 203Mbps. Przetestowaliśmy również telefony w pobliżu krawędzi zasięgu routera i okazało się, że wykazały prawie identyczne wyniki, z 4,0Mbps w dół dla Moto G Play i 4,2Mbps w dół dla TCL.

Jakość połączeń jest doskonała. Każdy, z kim rozmawialiśmy, słyszał nas wyraźnie w różnych warunkach i to samo było po naszej stronie. Głośniki telefonu są bardzo głośne. Głośność osiąga 85dB dla słuchawki i 92dB dla zestawu głośnomówiącego. Oba są doskonale słyszalne w większości środowisk.

Telefon obsługuje Bluetooth 5.0 do łączenia się z akcesoriami, a nie najnowszą specyfikację, czyli Bluetooth 5.3.

Niezaskakująco niska wydajność

Jak można się spodziewać po telefonie w tej cenie, wydajność nie jest niczym szczególnym, i to jest w porządku. Moto G Play to telefon przyjazny dla budżetu, a jego szybkość i wydajność są tam, gdzie oczekujemy ich za tę cenę.

Zaczynając od benchmarku PCMark Work, który ma pokazać, jak telefon radzi sobie z prawdziwymi zadaniami, takimi jak manipulowanie arkuszami kalkulacyjnymi, pisanie tekstu i edycja obrazów, Moto G Play uzyskała wynik 5,243. To jeden z najniższych wyników, jakie widzieliśmy, ale jest to również jeden z najtańszych telefonów, które recenzowaliśmy.

W teście GeekBench 5, który określa surową moc obliczeniową, Moto G Play zanotowała 161 w teście jednordzeniowym i 581 w teście wielordzeniowym. Co zaskakujące, wersja 2021 Moto G Play uzyskała w tych samych testach odpowiednio 255 i 1,269 punktów. To dlatego, że w modelu 2021 zastosowano procesor Qualcomm Snapdragon 460, a w wersji 2023 – MediaTek Helio G37 SoC.

Nie jest zaskoczeniem, że wydajność w grach jest ograniczona. Przeprowadziliśmy telefon przez testy GFXBench Aztec na ekranie i poza ekranem w rozdzielczości 1440p, gdzie uzyskał on średnio odpowiednio 5,1 i 1,5 klatek na sekundę. Jeśli poważnie myślisz o graniu w zaawansowane graficznie gry, takie jak Genshin Impact, będziesz musiał wydać więcej pieniędzy na telefon ze średniej półki.

Liczby na bok, można odczuć ospałość telefonu podczas uruchamiania aplikacji i korzystania z niego przez cały dzień.

Po stronie plusów, żywotność baterii z ogniwa 5000mAh jest solidna. Moto G Play wytrzymała 11 godzin i 15 minut w naszym teście drenażu baterii, podczas którego uruchomiliśmy film z YouTube bez przerwy, będąc podłączonym do Wi-Fi z jasnością ekranu ustawioną na maksimum. To spory spadek w porównaniu z modelem 2021 Moto G Play, który wytrzymał 18 godzin i 42 minuty (prawdopodobnie ze względu na zmianę procesora). Model 2023 wciąż jednak plasuje się powyżej średniej; dla przykładu TCL 30 XE 5G wytrzymał w tym samym teście tylko 6 godzin i 15 minut.

Do ładowania telefonu otrzymujemy wsparcie dla ładowania przewodowego 10W, które nie jest najszybsze, ale nadal jest przyzwoite w tej cenie. Ładowarka 10W znajduje się w zestawie. Nie ma ładowania bezprzewodowego, co nie jest zaskoczeniem.

Jakość dźwięku z pojedynczego głośnika jest słaba. Podczas słuchania utworu „Silent Shout” zespołu The Knife wyraźnie brakowało basów, choć nawet przy maksymalnej głośności nie było zbyt wielu zniekształceń. Sprawdziliśmy górne rejestry z utworem Gojira „Stranded” i zauważyliśmy podobne rezultaty. Dźwięk jest w porządku, ale nie jest to idealny sposób na słuchanie muzyki. Lepiej sprawdzi się w przypadku słuchawek.

Niestety nie ma NFC, więc jeśli szukasz wsparcia dla płatności mobilnych, będziesz musiał wyrzucić więcej pieniędzy na droższy telefon.

Nieinspirujące aparaty fotograficzne

Motorola Moto G Play (2023)

System kamer w Moto G Play nie jest niczym, czym można by się ekscytować, ale jak na telefon za 170 dolarów, nie jest źle.

Posiada 16MP aparat główny, 2MP aparat makro i 2MP czujnik głębi. Z przodu znajduje się podstawowy 5MP aparat do selfie.

Przetestowaliśmy tylne kamery w różnych warunkach oświetleniowych i stwierdziliśmy, że zdjęcia wychodzą całkiem nieźle w świetle dziennym, ale brakuje ich w słabym oświetleniu. Dostępny jest tryb portretowy, który dodaje do zdjęć efekt bokeh, ale rozmycie tła nie jest tak czyste, jak byśmy chcieli.

Obiektyw do makrofotografii dobrze radzi sobie z uchwyceniem szczegółów, gdy obiekt znajduje się blisko, choć przy 2 MP uzyskane zdjęcia mają zdecydowanie niską rozdzielczość.

Moto G odtwarza filmy 1080p z prędkością 30 klatek na sekundę, co jest w porządku, nawet jeśli nie jest to najwyższa możliwa rozdzielczość i liczba klatek na sekundę.

Kamera selfie nie jest świetna. Nawet w dobrym świetle, powstałe zdjęcia wyglądają na wyprane. To będzie działać dla pokazując strój lub coś podstawowego, ale jeśli zamierzasz tworzyć treści mediów społecznych i chcesz, aby wyglądać dobrze, będziesz musiał przejść do droższego urządzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, aparaty są o tym, co byśmy oczekiwali od telefonu w tej cenie. Oni nie wysadzić, ale będą one podjąć Passable zdjęcia w dobrym oświetleniu. Jeśli możliwości aparatu są dla Ciebie ważne, rozważ uaktualnienie do urządzenia średniej klasy.

Related Post