realme 10

realme 10 opinierealme 10

Realme 10 wygląda szykownie. Tył jest błyszczący z efektem perłowym plus gradientem kolorów od srebrnego do ciemnoniebieskiego lub w innym wariancie kolorystycznym od morelowego do jasnoniebieskiego. Dodatkowo mamy matową, kanciastą ramkę i dwa duże oczka aparatu z tyłu, choć same obiektywy są dość małe, gdy przyjrzymy się z bliska.

Dzięki zaokrąglonym krawędziom telefon dobrze leży w dłoni, a przy 6,4-calowym ekranie jest nieco bardziej kompaktowy i lżejszy od wielu rywali. Ekran jest chroniony przez szkło Gorilla Glass 5.

Otrzymaliśmy telefon z 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci masowej, co jest dobrą konfiguracją. NFC jest na pokładzie, w przeciwieństwie do poprzednika, czyli Realme 9. Port USB-C niestety przesyła dane tylko w dość wolnym standardzie USB 2.0.

Czytnik microSD jest obok dwóch slotów SIM, więc można korzystać z funkcji dual-SIM i karty microSD jednocześnie. Czytnik kart jest na zwykłym poziomie innych smartfonów w naszych testach z referencyjną kartą SD Angelbird V60, ale nie może nawet zbliżyć się do wykorzystania pełnych możliwości karty.

Komunikacja, oprogramowanie i obsługa

Do naszego testu Wi-Fi, podłączyliśmy realme 10 do naszego referencyjnego routera Asus ROG Rapture GT-AXE11000 i zmierzyliśmy prędkość przesyłu danych. Zaobserwowaliśmy stosunkowo stabilne prędkości transferu ogólnie dla urządzenia z WiFi 5. Jednak delty pomiędzy urządzeniami porównawczymi były dość małe.

W ostatniej generacji realme oferowało osobną, dedykowaną 5G wersję urządzenia ze średniej półki. Również tym razem bazowy realme 10 obsługuje jedynie sieci LTE jako najszybszą opcję mobilną. Co prawda jest kilka dodatkowych obsługiwanych częstotliwości, ale to wciąż zdecydowanie za mało, by móc korzystać z nich globalnie. Jakość odbioru telefonu podczas naszych testów była dobra, ale wyraźnie pozostawała w tyle za innymi telefonami z wyższej półki.

Jako system operacyjny zastosowano Androida 12 z realme UI 3.0 na wierzchu. W momencie testów poprawki bezpieczeństwa pochodziły z listopada 2022 roku, a więc są w miarę aktualne. Trudno stwierdzić, jak długo realme 10 będzie dostarczany z aktualizacjami, choć zapowiedziano, że Android 13 zostanie wydany wkrótce. Na smartfonie pojawia się dość dużo dodatkowych aplikacji preinstalowanych, więc na początku trzeba będzie trochę posprzątać, jeśli chcemy mieć czysty system.

Smartfon można obsługiwać dość płynnie, także dzięki ekranowi o częstotliwości odświeżania 90 Hz. Czujnik linii papilarnych jest zintegrowany z przyciskiem gotowości po prawej stronie. Rozpoznaje on palce bardzo niezawodnie po nauczeniu się i odblokowuje telefon po minimalnym czasie oczekiwania. Możliwe jest również odblokowanie biometryczne poprzez rozpoznawanie twarzy, ale jest ono tylko dwuwymiarowe, a więc nie tak bezpieczne.

Aparat

Z tyłu znajdują się dwa obiektywy aparatu. Jednak do zdjęć można wykorzystać tak naprawdę tylko jeden z nich tj. 50 MP aparat główny. Zwykle łączy on po cztery piksele w jeden poprzez pixel binning i w ten sposób powstaje 12,5 MP obraz o wyższej czułości na światło. Drugi aparat zbiera jedynie informacje o głębi, aby wspomóc rozmycie obrazu w ujęciach portretowych i ma bardzo niską rozdzielczość.

Taka konfiguracja kamery nie jest już tak naprawdę aktualna, ponieważ urządzenia porównawcze przynajmniej oferują również kamerę makro, a częściowo nawet obiektyw szerokokątny dla większej elastyczności.

Czy jakość obrazu jest jednak dobra? Sensor głównego aparatu pochodzi od Samsunga i robi przyzwoite zdjęcia, które mogłyby mieć lepszą jasność. Trochę więcej szczegółów byłoby miłe, a zakres dynamiczny pozostawia wiele do życzenia w wysokich kontrastach, co oznacza, że jaśniejsze obszary są prześwietlone, podczas gdy ciemniejsze brakuje szczegółów.

Filmy można nagrywać w maksymalnej rozdzielczości 1080p i z prędkością 30 klatek na sekundę, ale podobnie wyceniona Motorola Moto G72 oferuje nagrywanie w 60 klatkach na sekundę. Jakość wideo jest wystarczająca do użytku domowego przy dobrym oświetleniu, korekta ekspozycji reaguje szybko i dość dokładnie, ale autofokus co jakiś czas widocznie skacze, by znaleźć odpowiednią ostrość.

16 MP kamerka selfie znajduje się w dziurce na froncie smartfona. Mógłby on nieco lepiej rozjaśniać ciemne obszary, ale zdjęcia nadają się całkiem do wykorzystania w mediach społecznościowych, o ile nie powiększymy ich zbytnio.

Wyświetlacz

Przy 6,4 cala, ekran OLED w realme 10 jest nieco mniejszy niż w wielu konkurencyjnych telefonach, więc telefon sprawia wrażenie nieco poręczniejszego. Niemniej jednak oferuje on standardową w swojej klasie rozdzielczość 2400 x 1080 pikseli, częstotliwość odświeżania 90 Hz, a także wykazuje dobrą jasność wynoszącą średnio 553 cd/m². Motorola Moto G72 pokazuje jednak, że ekrany o jasności 980 cd/m² z obsługą HDR są możliwe także w tym przedziale cenowym.

Jasność ekranu Realme 10 jest generalnie wystarczająca do użytku na zewnątrz, ale może się okazać, że w bezpośrednim świetle słonecznym będziecie musieli wycofać się do cienia, gdyż w przeciwnym razie na obraz nałożą się odbicia ekranu.

Przy bardzo niskiej jasności ekran migocze z częstotliwością 409 Hz, co jest prawdopodobnie spowodowane PWM do przyciemniania. Częstotliwość ta jest dość wysoka, ale osoby wrażliwe powinny przetestować ekran przed zakupem. Czasy reakcji są bardzo krótkie, co powinno zadowolić graczy.

W testach wyświetlania za pomocą programu CalMAN widzimy lekki niebieski odlew i znaczne odchylenia od docelowej przestrzeni barw w odcieniach czerwieni.

Wydajność, emisja i czas pracy na baterii

Sercem smartfona Realme 10 jest MediaTek Helio G99, czyli SoC o odpowiedniej wydajności ze średniej półki, który jest w stanie dotrzymać kroku konkurencji. Nie należy oczekiwać ogromnego potencjału wydajnościowego, ale moc jest wystarczająca do płynnego poruszania się po systemie i codziennych aplikacjach. Nawet osoby lubiące grać w gry będą w stanie bez problemu uruchomić większość tytułów, ale oczekiwania należy temperować w stosunku do bardzo wysokiej liczby klatek na sekundę.

Pamięć UFS szybko przesyła dane, więc czasy ładowania są bardzo krótkie.

Zmierzyliśmy maksymalną temperaturę 43,6 °C pod dłuższym obciążeniem, co jest wyraźnie odczuwalne, ale nie problematyczne. Temperatury powierzchni mogą być inne, gdy telefon jest używany w wysokiej temperaturze otoczenia.

Niewielki głośnik monofoniczny słyszalnie zmaga się z tworzeniem wyraźnej sceny dźwiękowej i zwykle brzmi nieco stłumiony. Nie zmienia tego nawet chwyt reklamowy Realme, że głośność można zwiększyć do 200% zamiast 100%. Przynajmniej głośnik brzmi nieco wyraźniej przy maksymalnym poziomie ciśnienia akustycznego, ale potem staje się bardzo ciężki od wysokich tonów. Podsumowując, wewnętrzny głośnik Realme 10 zdecydowanie nie nadaje się dla audiofilów.

To powiedziawszy, pozostaje jeszcze opcja podłączenia słuchawek przez port 3,5 mm lub Bluetooth. Działa to bez problemów, a do bezprzewodowej transmisji dostępne są liczne kodeki, w tym dla dźwięku hi-fi viz. SBC, AAC, aptX, aptX HD, aptX TWS+, aptX Adaptive, LDAC i LHDC.

Bateria o pojemności 5000 mAh pozwala na czas pracy nieco ponad 16 godzin w naszym standardowym teście WLAN. To dobry wskaźnik, choć jest też wyraźnie ustępujący niektórym urządzeniom porównawczym. Pojemność baterii powinna jednak wystarczyć na dwa dni robocze przy umiarkowanym użytkowaniu. Telefon można ładować z mocą 33 W, co oznacza, że jego pełne naładowanie zajmie maksymalnie 1:30 godziny.

Opinie

realme 10 opinie

Jedno jest pewne: Realme 10 nie zdobędzie nagrody za najlepszy sprzęt z aparatem w średniej klasie. Brakuje mu przecież obiektywu makro i/lub szerokokątnego, a główny aparat robi ogólnie użyteczne zdjęcia, ale nic więcej. Konkurencja oferuje znacznie lepsze konfiguracje z większą ilością aparatów i częściowo nawet optyczną stabilizacją obrazu.

Poza tym, realme 10 oferuje dobry pakiet ogólny: Dużo pamięci masowej, dobre czasy pracy, szybkie ładowanie, NFC, dedykowany czytnik kart microSD i szybkie Wi-Fi 5. Ekran OLED o częstotliwości 90 Hz może przekonać przyzwoitą jasnością, obsługiwanych jest wiele kodeków audio Bluetooth, a także pełnoprawny czujnik linii papilarnych.

Dźwięk z głośnika pokładowego jest mniej przekonujący, ale realme 10 jest nieco bardziej poręczny i lżejszy niż urządzenia porównawcze. Wygląda też bardzo dobrze dzięki olśniewającym plecom i kanciastej konstrukcji.

Średnia opinii w internecie zebrana z kilku sklepów internetowych to 5/6

Related Post